skaitļu sastāvs

skaitļu sastāvs

Mūsu mājās ir nonācis, manuprāt, fantastisks materiāls- spēle. Skaitļu sastāvs. Turot rokās koka paplātīti, kurā ir savietoti vairāki klucīši, liekas, kas gan tur īpašs?! Bet izskats var būt maldinošs, tā reizēm gadās, ja atklāj, cik saturs ir fantastisks. Šī spēle ir paredzēta bērniem no 4-8 gadiem ( gana liela vecuma amplitūda, koka spēlei ar klucīšiem ), un tieši samērā lielās vecuma amplitūdas dēļ, man piesaistīja interesi, lai paraktos dziļāk, kas gan lācītim vēderā...

Katram klucītim ir mazas gropītes, kas norāda priekšā, cik klucīši atrodas attiecīgā garuma koka klucī, uz katra ir cipars kā arī krāsas. 

_DSC0989.jpg

Spēles mērķis - radīt izpranti par skaitu ( 1-10 ) un tā saistību ar ciparu un izveidot pirmos pamatus saskaitīšanā un atņemšanā. Protams, tam visam klāt nāk koordinācija, tiek attīstīta sīko pirkstu muskulatūra kā arī sistematizēšanas spējas. Nekur nepazūd krāsas, cipari un skaits...un, protams, radošās spēles.

Spēle ir fantastiska ar to, ka ar to var darboties ārkārtīgi dažādi. Noderēs arī mazliet fantāzija, bet spēlei tiek dotas līdzi uzdevumu lapas, kas ļoti labi palīdz darboties. Tā teikt špikeris vecākiem un bērnam, lai darbotos patstāvīgi. ( noteikti ne 4 gadīgam )

Uzdevumi daudz un dažādi. 

Piemēram...

Uzdevums kustību koordinācijai. Viens no pirmajiem uzdevumiem, ko piedāvāt darīt. Izveidot harmoniskas kāpnītes. Uzcelt piramīdas. Gan no lielākā uz mazāko, gan otrādāk.

_DSC0998.jpg
_DSC1001.jpg
_DSC1016.jpg

Veidot kāpnītes. Un piramīdas uz plaknes. Skaitīt līdzi, atpazīt ciparus ( pamanīt vai nav kājām gaisā )

_DSC0947.jpg
_DSC0933.jpg

Tā kā krāsas tiek saistītas un pamanītas jebkurā darbā, ko piedāvāju, tad loģiski, šis nav izņēmums. Ja tiek meklēts cipars un viņam tāds pats draugs, tad pirmais, ko meklēs būs krāsa, lai gan uzdevums dots ar ciparu meklēšanu. Reizēm ir grūtāk pārslēgties no vizuālās uztveres, bet tas nav šķērslis, tad man vienkārši ir jāizdomā uzdevums, kurā ir arī krāsa. Piemēram šajā darbā ļoti labi var izmantot krāsas (visas varavīksnes krāsas

  • veidojot krāsu grupas
  • šķirot
  • veidot mandalas vai krāsu laukumus
  • izveidot figūras, tēlus un daudz ko citu, ko vien bērns izdomās. ( attēlā izveidots gliemezis )

Vispirms iedodot šo spēli pavēroju, kas tiks darīts. Tā teikt ļāvu izspēlēties. Kā pirmais tika celti torņi, veidotas mājas, grupēts pa krāsām, atpazīti cipari.

_DSC1031.jpg

Spēlējoties arī neapzināti tiek vēroti cipari, sataustītas formas, garumi.

Kā pirmo uzdevumu veicām ( neskaitot piramīdu celšanu ) Likām BIŠU MĀJAS - (uzdevums no darba lapām, kas tiek dotas līdzi spēlei ) Loģiski, ka sākām ar pirmo uzdevumu, jo dēlam nebūt nav 4 gadi, bet daudz ir apguvis- un kāpēc, lai nespēlētos ar Bišu mājām. Otrais uzdevums- PIRAMĪDA- pie sirds gāja labāk. Cēlām gan plaknē, gan arī telpā, kas nav nemaz tik viegli.        

( protams, vēl klāt sacēlām ar cipariem, kas jauki iet kopā ar pāra nepāra lietām ) 

_DSC1045.jpg
_DSC1042.jpg
_DSC1034.jpg
_DSC1040.jpg

Var jau nojaust, ka var darboties dažādi- likt ar cipariem, ar krāsām vai koka iedaļām.

Vēl ļoti jauki darboties ar šo materiālu var izprotot, kur rodas cipars 4 ,piemēram.( Tiek atrast 4, cipars 4 tiek salikt no četriem vieniniekiem, izprotot, cik vieninieku ietilpst, tad citam klucim tiek skaitītas iedaļas, kā arī pievienojot tik pat garu kluci, tikai dzeltenā krāsā. Principā katrs cipars tiek apspēlēts no dažādām pusēm, izprotot daudzumus, lielumus, garumus.)

_DSC0957.jpg
_DSC0969.jpg
_DSC0977.jpg
  • Var grupēt vienādos klučus, acumēra treniņš - atrast vienādos klucīšus. ( šis mums neizdevās, jo atkal vēlējās visu meklēt pēc krāsām )
  • Spēlējot spēli paralēli tiek apgūti vārdi un jēdzieni-- garš-īss; garš- garāks- pats garākais;  īss- īsāks; utt.;
  • Sākot bērnam mācīt skaitīt, iesaku izmantot, tikai trīs klucīšus ar 1, 2, 3 rūtiņām. Parādot vienu rūtiņu nosauciet VIENS! Tālāk liekam klucīti ar divām iedaļām un sakām- viens, divi- DIVI! Tieši to pašu ar trīs. Skaitīt rūtiņas nevis klucīšus.
_DSC0003.jpg

Kluču likšana atpakaļ kastē arī var būt dažāda. Gan pa krāsām, gan cipariem, gan izveidojot ciparu piramīdu u.c.

_DSC0988.jpg

Strādājot ar šo materiālu, bērnam tiek dota iespēja pašam nonākt pie pārsteidzošiem atklājumiem un vienlaicīgi iegūt precīzas iemaņas, kas nepieciešamas matemātikā. Pēc precīza šī materiāla izskaidrošanas bērns patstāvīgi pāriet pie daudziem vingrinājumiem un atkārtošanas ceļā nostiprina iegūtās zināšanas.

Tieši tāpat kā veidojam skaita un cipara trepītes, rūtiņu pēc rūtiņas, arī jāapgūst skaitīšanas un atņemšanas emaņas. Šī spēle ir lielisks palīglīdzeklis bērniem arī sākumskolā.

Spēli vari iegādāties ŠEIT!

veikalos

veikalos

vakars ar pīlādžiem

vakars ar pīlādžiem