olu paka

olu paka

Sveiciens Pūpolsvētdienā! Laiska brīvdiena. Svētdiena. Nomākusies. 

Tuvojas Lieldienas. Olas un cāļi kļūst mazliet aktuālāki. Piedāvāju vienkāršu ideju, kā olu kastes vāku apdzīvot burvīgā darbiņā. Un, ja olas un cāļi nav tuvi, droši izpaudies radoši. Līmē pavasara zarus, zaķus ar garām ausīm vai pirmos pavasara ziedus. Burzi papīru, veido mazas bumbiņas, līmē zilus mākoņus....īsāk sakot, ko sirds vēlas un prāts var izdomāt. 

 • Olu pakas vāks
 • PVA līme un otiņa, grieznes
 • krāsainie papīri
 • spalviņas
 • pūpoli, zariņi vai jebkādi citi dabas materiāli ( ja gribās)
_DSC1149.jpg
_DSC1160.jpg

No olas līdz cālim. Cikls. Vienkārši apspēlējot šo tomēr sarežģīto un maģisko procesu dabā, bērns var izveidot jauku darbiņu, izprotot secību.

_DSC1162.jpg

Mums noderēja Safari figūras- no olas līdz cālim, kā arī kartītes, kur nedaudz smalkāk šis process atspoguļots. Pa stadijām var visu izstāstīt saviem vārdiem.

_DSC1196.jpg

Interesanti zināt

 1. Lai cālis olas iekšienē varētu augt, olām vienmēr jābūt siltumā. temperatūrai jābūt 34 grādi, kas gandrīz atbilst cilvēka ķermeņa temperatūrai.
 2. Augošs cālis izlieto dzeltenumu kā barību. Vienlaicīgi sāk izžūt olbaltums. ja olas un vienu vai divām stundām atdziest, cālis aiziet bojā.
 3. Cālis aug, līdz piepilda čaumalu. tad tas ir gatavs izšķilties. Knābja galā ir sīks zobiņš, ko sauc par olas zobu.
 4. Kad cālis ir gatavs izšķilties, viņš ar savu olas zobu klauvē pa čaumalu.
 5. Čaumalas vāks nokrīt, un cālis var dziļi ieelpot. Cālis ir piekusis, un pirms izkļūšanas brīvībā tas nedaudz atpūšas čaumalas iekšienē. Tā olas zobs nokrīt.
 6. Sākumā cālis ir mitrs no olbaltuma paliekām. Cāļa pūkas drīz izžūst, un tas sāk baroties. tas knābj visu, kas atgādina sēklu.
_DSC1201.jpg
_DSC1205.jpg

Piebildīšu, ka manas rokas nepieskārās ( ja nu kādam šaubas ) darbiņam. Četros gados ovālu    ( apli) var uzzīmēt, spēj to izgriezt, protams, ne tā kā to dara pieaugušais, bet spēj. Visu attiecīgi pielīmēt un izveidot pēc savas domas un ieceres. Mana klātbūtne?.....idejas un tēmas izklāsts, stāsts un paskatos arī, vai zīmuli tur pareizi, grieznes un, protams, uzmundrinājums, uzslava un saskatīt to, kas jau izdodas, nevis tas, kas vēl jātrenē, vai padodas ne tik veikli. Vēl, manuprāt, svarīgi ir jautājums kāpēc? Protams, ne vienmēr ir jābūt jautājumam- ko šis darbiņš man māca, jo darboties man patīk arī bez temata, brīvi un plūstoši....bez nosacījumiem. Tikai ar sajūtām un izjūtot procesu.

_DSC1170.jpg

Glezniņa gatava! Ievēru striķi un pakarināju...

_DSC1176.jpg
_DSC1180.jpg
Pārsteigums olā

Pārsteigums olā

auto viesnīca

auto viesnīca